Opublikowany przez: Monika C. 2020-01-28 12:07:13
Autor zdjęcia/źródło: Dlaczego niemowlęta chorują? @Obraz sathyatripodi z Pixabay
Przyczyn chorób niemowlaka może być wiele. Najczęściej spotykaną jest... posiadanie starszego rodzeństwa. Dlaczego? Gdy w domu pojawia się drugie dziecko, starsza siostra lub brat, czyli dwu-, trzylatek zazwyczaj zaczyna chodzić do przedszkola lub klubiku. Zwiększa się wtedy prawdopodobieństwo zarażenia się wirusami i bakteriami. Trudno skutecznie oddzielić od siebie rodzeństwo w domu, bo albo dzieci zajmują ten sam pokój albo starsze dziecko jest na tyle małe, że nie rozumie iż zbliżając się do niemowlaka może go zarazić.
Niemowlaki, mimo przyjścia na świat siłami natury i karmienia piersią, które mają kontakt z zarazkami też chorują. Okazuje się, że ochrona w postaci przeciwciał przekazanych przez mamę szybko zanika. Czym niemowlak najczęściej zaraża się od starszego rodzeństwa i czy można go jakoś zabezpieczyć przed najczęstszymi chorobami wieku dziecięcego i ich powikłaniami?
Niemowlaki najczęściej zarażają się od starszego, przedszkolnego rodzeństwa:
adenowirusami – czyli wirusami wywołującymi najczęstsze choroby takie jak: infekcje górnych dróg oddechowych z katarem, kaszlem, zapaleniem oskrzeli i płuc, reinfekcje układu moczowego. Najczęściej atakują dzieci w wieku do 5 lat. Zarazić się nimi najłatwiej w żłobku, przedszkolu, szpitalu i na basenie.
rotawirusami – wywołującymi biegunki, wymioty i gorączkę, moga prowadzić do silnego odwodnienia. Najczęściej atakują dzieci do lat 5.
bacterią E. coli – wywołującą bóle brzucha, wymioty, biegunkę, wysoką gorączkę, zapalenie otrzewnej, sepsę.
meningokokami – objawami zakażenia tymi bakteriami są: zapalenie opon mózgowych, światłowstręt, sztywność karku, zapalenie płuc, zapalenie ucha, zapalenie stawów, sepsa, zapalenie wsierdzia lub osierdzia. Najczęściej zarażają się nimi dzieci do 1. roku życia, chociaż dużo zachorowań odnotowuje sie też u dzieci do 5. roku życia oraz wśród młodzieży w wieku 16-21 lat.
pneumokokami – wywołującymi zapalenie płuc, posocznica, zapalenie ucha środkowego, ZOMR. Najwięcej zachorowań odnotowuje się wśród dzieci do 5. roku życia.
Najbardziej znanym obecnie sposobem ochrony małych dzieci przed chorobami są szczepienia ochronne. Nie zabezpieczają one maluchów w 100% przed zachorowaniem, ale nawet jeśli dojdzie do zakażenia, to przebieg choroby jest łagodny i dziecko nie jest narażone na groźne powikłania. Na szczęście większość groźnych chorób zakaźnych wieku dziecięcego jest w tej chwili wyeliminowana. Co robić jeśli starsze dziecko jest przeziębione, kaszle i ma katar lub biegunkę? Starać się izolować od siebie dzieci, chociaż wiemy, że w praktyce nie jest to możliwe – bo my sami możemy przenosić zarazki. Najczęściej niestety „siła rażenia” przedszkolaka jest taka, że w ciągu kilku dni chora jest cała rodzina... Trzeba to niestety przetrwać... i pamiętać o budowaniu odporności wszystkich członków rodziny przez cały rok. Nie zapominajmy o obowiązkowych szczepieniach ochronnych, zdrowej diecie, regularnej aktywności fizycznej najlepiej na świeżym powietrzu oraz o wypoczynku i odpowiedniej dla wieku ilości snu.
>>> Czytaj też:ZOMR: to zagrożenie życia dziecka, często wywołane przez meningokoki. Wiesz co to jest?
Koronawirus z Chin cały czas groźny: lepiej nie jeździć teraz do Azji ostrzega GIS
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.